Please note that the Japanese names in these posts are written in Japanese order, i.e. Family Name followed by Given Name

Sunday, 19 November 2017

The 39th Empress' Cup - Quarter-Final Round

Quarter-Final Matches, ties played Saturday, November 18th and Sunday, November 19th

Match 41:
Nippon TV Beleza  1 - 0  Albirex Niigata Ladies
(Attendance: 659)

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Doko Mayo, Ariyoshi Saori, Miyagawa Asato, Iwashimizu Azusa (capt), Sumida Rin, Nakasato Yu, Momiki Yuka, Hasegawa Yui, Sakaguchi Mizuho, Tanaka Mina
Subs: Ueki Riko (Ariyoshi Saori, 65 mins)
Unused subs: Nishimura Kiyoka, Ono Nana, Uetsuji Yumi, Miura Narumi
Scorers: Ueki Riko (70 mins, pen)

Albirex Niigata Ladies:

Fukumura Kanae, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Obara Yuria, Kubota Mayu, Sonoda Mizuki, Kamionobe Megumi, Saeki Aya, Sakaguchi Moeno, Oishi Sayaka, Kawasaki Saya
Subs: Kojima Miku (Kawasaki Saya, 73 mins)
Unused subs: Takahashi Tomoko, Takamura Chisato, Yamaya Ruka, Karahashi Mayu, Kosuda Rina


Match 42:
Urawa Red Diamonds Ladies  1 - 1  Mynavi Vegalta Sendai Ladies
Urawa Red Diamonds Ladies win 5-3 on penalties after extra-time
(Attendance: 1,413)

Sugasawa Yuika celebrates scoring the match's opening goal seconds after she came onto the field.

Yasumoto Sawako equalises from the penalty spot in additional time to send the match into extra-time.

Kohata Shiho scores the winning penalty for Urawa as they beat 10-woman Sendai 5-3 on spot kicks.


Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Osafune Kana, Kohata Shiho, Kurishima Akari, Naomoto Hikaru, Nagano Fuka, Shibata Hanae (capt), Kato Chika, Kizaki Aoi, Kira Chinatsu, Ando Kozue
Subs: Sugasawa Yuika (Kato Chika, 66 mins), Kitagawa Hikaru (Kurishima Akari, at the start of Extra-time), Shiokoshi Yuzuho (Ando Kozue, 104 mins)
Unused subs: Matsumoto Mamiko, Nagashima Hikari, Seike Kiko, Shiraki Akari
Scorers: Sugasawa Yuika (66 mins)
Booked: Naomoto Hikaru

Mynavi Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Sakai Yuki, Manya Miho, Kitahara Kana, Kishikawa Natsuki, Kakazu Asuka (capt), Yasumoto Sawako, Sasaki Mayu, Sasaki Miwa, Mihashi Mana, Caitlin Foord
Subs: Inoue Ayaka (Sasaki Miwa, HT), Nishikawa Asuka (Sasaki Mayu, 88 mins)
Unused subs: Saito Ayaka, Suzuki Aguri, Chiba Kozue, Hirata Miki, Irie Miki
Scorers: Yasumoto Sawako (90+1 mins, pen)
Booked: Kishikawa Natsuki, Kitahara Kana
Sent off: Caitlin Foord


Match 43:
AC Nagano Parceiro Ladies  0 - 1  JEF United Ichihara Chiba Ladies (after extra-time)
(Attendance: 474)

AC Nagano Parceiro Ladies:
Mochizuki Arisa, Kinoshita Shiori, Sakamoto Riho (capt), Koizumi Rena, Kunisawa Shino, Kodama Keiko, Goshima Kyoka, Uchiyama Tomoyo, Nakano Manami, Tomari Shiho, Fujimura Mayu
Subs: Suzuki Haruhi (Tomari Shiho, 81 mins), Omiya Reona (Kodama Keiko, 101 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Noguchi Miya, Yajima Yuki, Suzuki Rina, Kanda Wakaho

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Nemoto Mio, Ueno Saki (capt), Sakuramoto Naoko, Wakabayashi Minori, Nishikawa Ayaka, Chino Shoko, Setoguchi Kozue, Isokane Midori, Anzai Yuka, Fukasawa Risa, Narumiya Yui
Subs: Kamogawa Miho (Anzai Yuka, 72 mins), Oya Madoka (Wakabayashi Minori, 96 mins)
Unused subs: Funada Mayu, Hayashi Kanae, Mitsuhashi Asuka, Ozawa Hiro, Sato Mizuka
Scorers: Oya Madoka (98 mins)


Match 44:
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara  4 - 3  Waseda University
(Attendance: 756)

Murakami Maho scored a tremendous goal to win the High School Championship for Jumonji High School in January, and she opened the scoring today with another fine effort.

Nojima were behind for only six minutes, here Yoshimi Natsuki manages to find just enough power and accuracy to score past Kitsuki Yui.

Minamino Arisa scores the second of her two goals, heading in powerfully from an Ishida cross.

Down 4-1, Waseda University pushed hard in the final half-hour, with Kawano Juri beginning the comeback with a goal in the 70th minute.

A minute later, Nakamura Mizuki, who scored the winning goal in January's intercollegiate final, reduced Waseda's arrears to just one goal. Nojima ultimately had enough to see out the game.


Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Tajiri Yumi, Hirano Yuka, Yoshimi Natsuki, Nagasawa Madoka, Takagi Hikari, Tanaka Yoko, Oyama Saki (capt), Shono Kanako, Ishida Minami, Kawashima Haruna, Minamino Arisa
Subs: Korekawa Yurie (Shono Kanako, 70 mins), Michelle Pao (Kawashima Haruna, 81 mins), Kunitake Aimi (Nagasawa Madoka, 90+1 mins)
Unused subs: Usui Rie, Kobayashi Miharu, Kai Sorami, Gonno Takako
Scorers: Yoshimi Natsuki (20 mins), Minamino Arisa (38, 62 mins), Ishida Minami (39 mins)

Waseda University:
Kitsuki Yui, Watanabe Natsuki, Okugawa Chisa, Miura Satsuki, Matsubara Arisa (capt), Nakai Hitomi, Hirakuni Mizuki, Nakamura Mizuki, Kumagai Shioka, Murakami Maho, Kawano Juri
Subs: Tomita Miyu (Hirakuni Mizuki, HT), Yanagisawa Saki (Nakai Hitomi, 69 mins), Yamada Niina (Kumagai Shioka, 82 mins)
Unused subs: Suzuki Sawako, Oi Minami, Abe Yukiko, Matsumoto Manaka
Scorers: Murakami Maho (14 mins), Kawano Juri (70 mins), Nakamura Mizuki (71 mins)


Semi-Final Matches, ties to be played Thursday, December 21st

Match 45:
Nippon TV Beleza - Urawa Red Diamonds Ladies

Match 46:
JEF United Ichihara Chiba Ladies - Nojima Stella Kanagawa Sagamihara


Final Match, to be played Sunday, December 24th

Match 47:
Winner of Match 45 - Winner of Match 46

Sunday, 12 November 2017

The 39th Empress' Cup - Third Round

Third Round Matches, ties played on Saturday, November 11th and Sunday, November 12th

Match 33:
Nippon TV Beleza  4 - 0  JEF United Ichihara Chiba Ladies U-18
(Attendance: 656)

Match 34:
Iga FC Kunoichi  2 - 4  Albirex Niigata Ladies
(Attendance: 261)

Match 35:
Urawa Red Diamonds Ladies  2 - 0  Cerezo Osaka Sakai Ladies
(Attendance: 584)

Match 36:
Orca Kamogawa FC  2 - 4  Mynavi Vegalta Sendai Ladies
(Attendance: 187)

Match 37:
AC Nagano Parceiro Ladies  3 - 0  Tokiwagi Gakuen High School
(Attendance: 396)

Match 38:
Nittaidai Fields Yokohama  2 - 3  JEF United Ichihara Chiba Ladies
(Attendance: 321)

Match 39:
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara  0 - 0  Chifure AS Elfen Saitama
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara win 5-4 on penalties after extra-time
(Attendance: 487)

Match 40:
Waseda University  1 - 1  INAC Kobe Leonessa
Waseda University win 4-1 on penalties after extra-time
(Attendance: 736)


Quarter-Final Matches, ties to be played Saturday, November 18th and Sunday, November 19th

Match 41:
Nippon TV Beleza - Albirex Niigata Ladies

Match 42:
Urawa Red Diamonds Ladies - Mynavi Vegalta Sendai Ladies

Match 43:
AC Nagano Parceiro Ladies - JEF United Ichihara Chiba Ladies

Match 44:
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara - Waseda University


Semi-Final Matches, ties to be played Thursday, December 21st

Match 45:
Winner of Match 41 - Winner of Match 42

Match 46:
Winner of Match 43 - Winner of Match 44


Final Match, to be played Sunday, December 24th

Match 47:
Winner of Match 45 - Winner of Match 46

Sunday, 5 November 2017

The 39th Empress' Cup - Second Round

Second Round Matches, played Friday, November 3rd, Saturday, November 4th and Sunday, November 5th

Match 17:
Nippon TV Beleza  6 - 0  JFA Academy Fukushima
(Attendance: 272)

Match 18:
Sfida Setagaya FC  0 - 1  JEF United Ichihara Chiba Ladies U-18
(Attendance: 124)

Match 19:
Iga FC Kunoichi  3 - 0  Fukuoka J. Anclas
(Attendance: 322)

Match 20:
Albirex Niigata Ladies  4 - 1  Sendai University
(Attendance: 565)

Match 21:
Urawa Red Diamonds Ladies  8 - 0  Nittaidai Fields Yokohama Satellite B
(Attendance: 370)

Match 22:
Cerezo Osaka Sakai Ladies  2 - 0  Fujieda Junshin High School
(Attendance: 105)

Match 23:
Orca Kamogawa FC  2 - 0  Niigata University of Health and Welfare
(Attendance: 250)

Match 24:
Mynavi Vegalta Sendai Ladies  2 - 0  Konomiya Speranza Osaka Takatsuki
(Attendance: 222)

Match 25:
AC Nagano Parceiro Ladies  3 - 2  Bunnys Kyoto SC
(Attendance: 551)

Match 26:
AS Harima Albion  3 - 5  Tokiwagi Gakuen High School
(Attendance: 301)

Match 27:
Nittaidai Fields Yokohama  5 - 2  Shikoku Gakuin University Kagawa Nishi High School
(Attendance: 102)

Match 28:
JEF United Ichihara Chiba Ladies  3 - 0  Ange Violet Hiroshima
(Attendance: 116)

Match 29:
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara  1 - 0  NGU Loveledge Nagoya
(Attendance: 320)

Match 30:
Chifure AS Elfen Saitama  1 - 0  Aichi Toho University
(Attendance: 265)

Match 31:
Ehime FC Ladies  0 - 1  Waseda University
(Attendance: 95)

Match 32:
INAC Kobe Leonessa  5 - 0  Okayama Yunogo Belle
(Attendance: 767)


Third Round Matches, ties to be played Saturday, November 11th and Sunday, November 12th

Match 33:
Nippon TV Beleza - JEF United Ichihara Chiba Ladies U-18

Match 34:
Iga FC Kunoichi - Albirex Niigata Ladies

Match 35:
Urawa Red Diamonds Ladies - Cerezo Osaka Sakai Ladies

Match 36:
Orca Kamogawa FC - Mynavi Vegalta Sendai Ladies

Match 37:
AC Nagano Parceiro Ladies - Tokiwagi Gakuen High School

Match 38:
Nittaidai Fields Yokohama - JEF United Ichihara Chiba Ladies

Match 39:
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara - Chifure AS Elfen Saitama

Match 40:
Waseda University - INAC Kobe Leonessa


Quarter-Final Matches, ties to be played Saturday, November 18th and Sunday, November 19th

Match 41:
Winner of Match 33 - Winner of Match 34

Match 42:
Winner of Match 35 - Winner of Match 36

Match 43:
Winner of Match 37 - Winner of Match 38

Match 44:
Winner of Match 39 - Winner of Match 40


Semi-Final Matches, ties to be played Thursday, December 21st

Match 45:
Winner of Match 41 - Winner of Match 42

Match 46:
Winner of Match 43 - Winner of Match 44


Final Match, to be played Sunday, December 24th

Match 47:
Winner of Match 45 - Winner of Match 46

Sunday, 29 October 2017

The 39th Empress' Cup - First Round

First Round Matches, played Saturday, October 28th and Sunday, October 29th.

Match 1:
JFA Academy Fukushima  2 - 1  Yamato Sylphid
(Attendance: 98)

Match 2:
FC Kibikokusaidaigaku Charme  0 - 4  JEF United Ichihara Chiba Ladies U-18
(Attendance: 228)

Match 3:
Tsukuba FC Ladies  2 - 2  Fukuoka J. Anclas
Fukuoka J. Anclas win 3-0 on penalties after extra-time
(Attendance: 63)

Match 4:
Sendai University  3 - 0  Nippon TV Menina
(Attendance: 76)

Match 5:
Nittaidai Fields Yokohama Satellite B  5 - 1  Tokai University Fukuoka Senior High School
(Attendance: 71)

Match 6:
Fukui Senior High School  0 - 4  Fujieda Junshin High School
(Attendance: 238)

Match 7:
Niigata University of Health and Welfare  4 - 3  Okayama Sakuyo High School (aet)
(Attendance: 130)

Match 8:
Tokuyama University  0 - 3  Konomiya Speranza Osaka Takatsuki
(Attendance: 123)

Match 9:
Bunnys Kyoto SC  2 - 1  NHK Spring Yokohama Seagulls (aet)
(Attendance: 235)

Match 10:
Hokkaido Bunkyo University Meisei High School  0 - 4  Tokiwagi Gakuen High School
(Attendance: 90)

Match 11:
Hinomoto Gakuen Senior High School  0 - 1  Shikoku Gakuin University Kagawa Nishi High School
(Attendance: 124)

Match 12:
Norddea Hokkaido  0 - 2  Ange Violet Hiroshima
(Attendance: 68)

Match 13:
NGU Loveledge Nagoya  1 - 1  Toyo University
NGU Loveledge Nagoya win 4-2 on penalties after extra-time
(Attendance: 65)

Match 14:
Aichi Toho University  2 - 2  Kamimura Gakuen High School
Aichi Toho University win 4-3 on penalties after extra-time
(Attendance: 195)

Match 15:
Shizuoka Sangyo University Iwata Bonita  1 - 3  Waseda University
(Attendance: 126)

Match 16:
Okayama Yunogo Belle  3 - 1  Seiwa Gakuen High School
(Attendance: 217)


Second Round Matches, ties to be played Friday, November 3rd, Saturday, November 4th and Sunday, November 5th

Match 17:
Nippon TV Beleza - JFA Academy Fukushima

Match 18:
Sfida Setagaya FC - JEF United Ichihara Chiba Ladies U-18

Match 19:
Iga FC Kunoichi - Fukuoka J. Anclas

Match 20:
Albirex Niigata Ladies - Sendai University

Match 21:
Urawa Red Diamonds Ladies - Nittaidai Fields Yokohama Satellite B

Match 22:
Cerezo Osaka Sakai Ladies - Fujieda Junshin High School

Match 23:
Orca Kamogawa FC - Niigata University of Health and Welfare

Match 24:
Mynavi Vegalta Sendai Ladies - Konomiya Speranza Osaka Takatsuki

Match 25:
AC Nagano Parceiro Ladies - Bunnys Kyoto SC

Match 26:
AS Harima Albion - Tokiwagi Gakuen High School

Match 27:
Nittaidai Fields Yokohama - Shikoku Gakuin University Kagawa Nishi High School

Match 28:
JEF United Ichihara Chiba Ladies - Ange Violet Hiroshima

Match 29:
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara - NGU Loveledge Nagoya

Match 30:
Chifure AS Elfen Saitama - Aichi Toho University

Match 31:
Ehime FC Ladies - Waseda University

Match 32:
INAC Kobe Leonessa - Okayama Yunogo Belle

Wednesday, 11 October 2017

The 39th Empress' Cup - Final Tournament

The schedule for this year's Empress' Cup has been announced. The competition runs from October 28th until December 24th.


First Round Matches, ties to be played Saturday, October 28th and Sunday, October 29th.

Match 1:
JFA Academy Fukushima - Yamato Sylphid

Match 2:
FC Kibikokusaidaigaku Charme - JEF United Ichihara Chiba Ladies U-18

Match 3:
Tsukuba FC Ladies - Fukuoka J. Anclas

Match 4:
Sendai University - Nippon TV Menina

Match 5:
Nittaidai Fields Yokohama Satellite B - Tokai University Fukuoka Senior High School

Match 6:
Fukui Senior High School - Fujieda Junshin High School

Match 7:
Niigata University of Health and Welfare - Okayama Sakuyo High School

Match 8:
Tokuyama University - Konomiya Speranza Osaka Takatsuki

Match 9:
Bunnys Kyoto SC - NHK Spring Yokohama Seagulls

Match 10:
Hokkaido Bunkyo University Meisei High School - Tokiwagi Gakuen High School

Match 11:
Hinomoto Gakuen Senior High School - Shikoku Gakuin University Kagawa Nishi High School

Match 12:
Norddea Hokkaido - Ange Violet Hiroshima

Match 13:
NGU Loveledge Nagoya - Toyo University

Match 14:
Aichi Toho University - Kamimura Gakuen High School

Match 15:
Shizuoka Sangyo University Iwata Bonita - Waseda University

Match 16:
Okayama Yunogo Belle - Seiwa Gakuen High School


Second Round Matches, ties to be played Friday, November 3rd, Saturday, November 4th and Sunday, November 5th

Match 17:
Nippon TV Beleza - Winner of Match 1

Match 18:
Sfida Setagaya FC - Winner of Match 2

Match 19:
Iga FC Kunoichi - Winner of Match 3

Match 20:
Albirex Niigata Ladies - Winner of Match 4

Match 21:
Urawa Red Diamonds Ladies - Winner of Match 5

Match 22:
Cerezo Osaka Sakai Ladies - Winner of Match 6

Match 23:
Orca Kamogawa FC - Winner of Match 7

Match 24:
Mynavi Vegalta Sendai Ladies - Winner of Match 8

Match 25:
AC Nagano Parceiro Ladies - Winner of Match 9

Match 26:
AS Harima Albion - Winner of Match 10

Match 27:
Nittaidai Fields Yokohama - Winner of Match 11

Match 28:
JEF United Ichihara Chiba Ladies - Winner of Match 12

Match 29:
Nojima Stella Kanagawa Sagamihara - Winner of Match 13

Match 30:
Chifure AS Elfen Saitama - Winner of Match 14

Match 31:
Ehime FC Ladies - Winner of Match 15

Match 32:
INAC Kobe Leonessa - Winner of Match 16


Third Round Matches, ties to be played Saturday, November 11th and Sunday, November 12th

Match 33:
Winner of Match 17 - Winner of Match 18

Match 34:
Winner of Match 19 - Winner of Match 20

Match 35:
Winner of Match 21 - Winner of Match 22

Match 36:
Winner of Match 23 - Winner of Match 24

Match 37:
Winner of Match 25 - Winner of Match 26

Match 38:
Winner of Match 27 - Winner of Match 28

Match 39:
Winner of Match 29 - Winner of Match 30

Match 40:
Winner of Match 31 - Winner of Match 32


Quarter-Final Matches, ties to be played Saturday, November 18th and Sunday, November 19th

Match 41:
Winner of Match 33 - Winner of Match 34

Match 42:
Winner of Match 35 - Winner of Match 36

Match 43:
Winner of Match 37 - Winner of Match 38

Match 44:
Winner of Match 39 - Winner of Match 40


Semi-Final Matches, ties to be played Thursday, December 21st

Match 45:
Winner of Match 41 - Winner of Match 42

Match 46:
Winner of Match 43 - Winner of Match 44


Final Match, to be played Sunday, December 24th

Match 47:
Winner of Match 45 - Winner of Match 46

Saturday, 7 October 2017

Nadeshiko League Division 1 Standings

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Nippon TV Beleza1815213983147
2INAC Kobe Leonessa18123334142039
3Urawa Red Diamonds Ladies18102626121432
4Vegalta Sendai Ladies189362123-230
5Albirex Niigata Ladies187471821-325
6AC Nagano Parceiro Ladies186572316723
7JEF United Ichihara Chiba Ladies1871101423-922
8Nojima Stella Kanagawa1835101732-1514
9Chifure AS Elfen Saitama1842121340-2714
10Iga FC Kunoichi1823131430-169

Congratulations to Nippon TV Beleza, who have retained the league title, their fifteenth in total.

Iga FC Kunoichi have been relegated to Division 2.

Chifure AS Elfen Saitama will play Cerezo Osaka Sakai Ladies in a two-legged playoff to determine in which division each will play next season.

Nadeshiko League Division 1 Eighteenth Round

Mynavi Vegalta Sendai Ladies  1 - 0  JEF United Ichihara Chiba Ladies
(Attendance: 1,155)

Mynavi Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Kakazu Asuka (capt), Mihashi Mana, Chiba Kozue, Manya Miho, Yasumoto Sawako, Kishikawa Natsuki, Sasaki Mayu, Katrina Gorry, Hamada Haruka, Caitlin Foord
Subs: Nishikawa Asuka (Hamada Haruka, 60 mins), Ono Hitomi (Sasaki Mayu, 89 mins), Sakai Yuki (Katrina Gorry, 90+2 mins)
Unused subs: Suzuki Aguri, Hirata Miki, Irie Miki, Sasaki Miwa
Scorers: Hamada Haruka (30 mins)

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Funada Mayu, Wakabayashi Minori, Sakuramoto Naoko, Nishikawa Ayaka, Ueno Saki (capt), Chino Shoko, Kamogawa Miho, Setoguchi Kozue, Fukasawa Risa, Ozawa Hiro, Narumiya Yui
Subs: Isokane Midori (Chino Shoko, HT), Anzai Yuka (Ozawa Hiro, 69 mins)
Unused subs: Nemoto Mio, Oya Madoka, Mitsuhashi Asuka, Sugimoto Shiori, Sato Mizuka


Urawa Red Diamonds Ladies  0 - 0  AC Nagano Parceiro Ladies
(Attendance: 2,182)

Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Osafune Kana, Kohata Shiho, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae (capt), Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Kato Chika, Kira Chinatsu, Sugasawa Yuika
Subs: Kizaki Aoi (Kitagawa Hikaru, 35 mins), Seike Kiko (Kira Chinatsu, 73 mins)
Unused subs: Matsumoto Mamiko, Okuma Rana, Mitani Sayaka, Shiokoshi Yuzuho, Shiraki Akari
Booked: Naomoto Hikaru

AC Nagano Parceiro Ladies:
Mochizuki Arisa, Fujimura Mayu, Sakamoto Riho (capt), Goshima Kyoka, Koizumi Rena, Kinoshita Shiori, Kunisawa Shino, Kodama Keiko, Uchiyama Tomoyo, Nakano Manami, Tomari Shiho
Subs: Suzuki Haruhi (Tomari Shiho, 81 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Yajima Yuki, Suzuki Rina, Omiya Reona, Noguchi Ayaka, Kanda Wakaho


Chifure AS Elfen Saitama  0 - 4  Nippon TV Beleza
(Attendance: 651)

Chifure AS Elfen Saitama:
Asano Natsumi, Nunoyama Misato, Matsuoka Sayuri, Ninoshka Rabsatt-Smith, Nara Misaki, Azami Rie, Takano Saki, Nakano Rino (capt), Nishizawa Hinano, Takahashi Saori, Suzuki Kaoruko
Subs: Nakamura Yushika (Nunoyama Misato, 63 mins), Takenoya Konomi (Takahashi Saori, 72 mins), Matsukubo Akari (Ninoshka Rabsatt-Smith, 81 mins)
Unused subs: Takahashi Asami, Hashinuma Maho, Jaclyn Sawicki, Yoshitani Akane
Booked: Asano Natsumi

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Doko Mayo, Iwashimizu Azusa (capt), Shimizu Risa, Miyagawa Asato, Nakasato Yu, Sakaguchi Mizuho, Sumida Rin, Uetsuji Yumi, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Subs: Miura Narumi (Sumida Rin, 61 mins), Ueki Riko (Uetsuji Yumi, 79 mins), Nishimura Kiyoka (Yamashita Ayaka, 87 mins)
Unused subs: Ono Nana, Ariyoshi Saori, Hara Ibuki, Momiki Yuka
Scorers: Miyagawa Asato (13 mins), Uetsuji Yumi (54 mins), Iwashimizu Azusa (84 mins), Ueki Riko (88 mins)


Nojima Stella Kanagawa Sagamihara  1 - 3  INAC Kobe Leonessa
(Attendance: 1,604)

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Tajiri Yumi, Ishida Minami, Kunitake Aimi, Nagasawa Madoka, Hirano Yuka, Kobayashi Miharu, Oyama Saki (capt), Tanaka Yoko, Yoshimi Natsuki, Minamino Arisa, Kawashima Haruna
Subs: Michelle Pao (Kawashima Haruna, HT), Takagi Hikari (Hirano Yuka, 80 mins)
Unused subs: Ikeue Nao, Usui Rie, Korekawa Yurie, Kitakata Sae, Ikeue Nao
Scorers: Minamino Arisa (72 mins)

INAC Kobe Leonessa:
Fukumoto Miho, Takase Megumi (capt), Miyake Shiori, Moriya Miyabi, Sameshima Aya, Ito Miki, Sugita Hina, Nakajima Emi, Fukuta Yui, Masuya Rika, Iwabuchi Mana
Subs: Nakada Ayu (Fukuta Yui, 51 mins), Ohno Shinobu (Sugita Hina, 66 mins), Tanaka Asuna (Iwabuchi Mana, 85 mins)
Unused subs: Takenaka Rei, Choi Yeseul, Shimabukuro Namie
Scorers: Masuya Rika (25 mins), Nakajima Emi (59 mins), Nakada Ayu (85 mins)
Booked: Iwabuchi Mana


Iga FC Kunoichi  0 - 2  Albirex Niigata Ladies
(Attendance: 744)

Iga FC Kunoichi:
Kuno Fubuki, Miyasako Tamami, Hashimoto Shoko, Hatanaka Miyuka, Takeshima Kanako, Yamazaki Nao, Takahashi Haruka, Okubo Mai, Fukumaru Tomoko, Haji Madoka, Sugita Ami (capt)
Subs: Sato Kaede (Yamazaki Nao, 54 mins), Yoshitake Manami (Takahashi Haruka, 71 mins), Shimojo Aya (Takeshima Kanako, 90 mins)
Unused subs: Isashi Kaede, Sakuma Kotori, Ono Midori, Ogawa Shiho

Albirex Niigata Ladies:
Takahashi Tomoko, Obara Yuria, Kubota Mayu, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Saeki Aya, Kamionobe Megumi, Sakaguchi Moeno, Sonoda Mizuki, Oishi Sayaka, Kosuda Rina
Subs: Karahashi Mayu (Kosuda Rina, HT), Kojima Miku (Obara Yuria, 81 mins), Takamura Chisato (Saeki Aya, 89 mins)
Unused subs: Fukumura Kanae
Scorers: Kamionobe Megumi (9 mins), Sonoda Mizuki (79 mins)

Nadeshiko League Division 2 Standings

PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Nittaidai Fields Yokohama18133244133142
2Cerezo Osaka Sakai Ladies18125151193241
3Ehime FC Ladies1878330181229
4Orca Kamogawa FC187742112928
5NHK Spring Yokohama FC Seagulls187382022-224
6Sfida Setagaya FC186573027323
7AS Harima Albion187292130-923
8Okayama Yunogo Belle185492235-1319
9FC Kibikokusaidaigaku Charme1853101632-1618
10Speranza Osaka Takatsuki1810171158-473

Congratulations to Nittaidai Fields Yokohama, who have won the Division 2 title, and are thus promoted to Division 1.

Cerezo Osaka Sakai Ladies will play Chifure AS Elfen Saitama in a two-legged playoff to determine in which division each will play next season.

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki have been relegated to the Challenge League.

FC Kibikokusaidaigaku Charme will play Bunnys Kyoto SC in a two-legged playoff to determine in which division each will play next season.

Nadeshiko League Division 2 Eighteenth Round

Orca Kamogawa FC  4 - 0  Konomiya Speranza Osaka Takatsuki
(Attendance: 607)

Orca Kamogawa FC:
Arima Shizuka, Imai Sayuri, Takahashi Nana (capt), Takeda Arisa, Nakamura Mami, Okano Yuriko, Matsunaga Yoshie, Matsunaga Tomoe, Urashima Risa, Hirano Rina, Nagaki Mariko
Subs: Nishio Manami (Nagaki Mariko, 61 mins), Sato Eriko (Urashima Risa, 82 mins), Tsuchiya Yuzuki (Okano Yuriko, 82 mins)
Unused subs: Kunika Shoko, Kawabe Hanami, Miyamoto Mao, Matsuda Haruna
Scorers: Urashima Risa (27 mins), Hirano Rina (62 mins), Okano Yuriko (67 mins), Nishio Manami (83 mins)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Arikura Yuika, Takeuchi Nozomi, Oshima Kaho, Sakanaka Mio, Nishimura Shizuru, Tessa Andujar, Saito Toshiko (capt), Tajima Mitsuyo, Kurakazu Shiho, Brittany Ambrose, Taniguchi Konomi
Subs: Ichino Natsuki (Brittany Ambrose, 58 mins), Machida Akari (Kurakazu Shiho, 74 mins), Kamiya Narumi (Tessa Andujar, 74 mins)
Unused subs: Ishikawa Yuu, Nakagawa Yoshimi


Nittaidai Fields Yokohama  1 - 0  Sfida Setagaya FC
(Attendance: 513)

Nittaidai Fields Yokohama:
Fukuta Mai, Sakurai Mayuka, Haza Hisui, Oga Risako, Yamanaka Saori, Hirata Hikari, Ito Kanako, Shimada Chiaki (capt), Goto Ami, Uemura Shoko, Mehara Rina
Subs: Kono Fuka (Mehara Rina, 90 mins)
Unused subs: Morita Yukari, Hirano Satoko, Matsunaga Saki, Ishii Chiharu, Imai Yurina, Kojima Wakiko
Scorers: Ito Kanako (54 mins)

Sfida Setagaya FC:
Ishino Himeka, Toda Ayumi, Hara Shiho, Tanaka Mariko, Kashiwabara Miu, Hanagiri Naomi, Usuda Haruka (capt), Nagata Maya, Kanno Towa, Mori Hitomi, Nagasaki Akane
Subs: Allison Kagawa (Hanagiri Naomi, 76 mins), Watanabe Mizuki (Toda Ayumi, 80 mins)
Unused subs: Takahashi Miharu, Murakami Akane, Shimada Ayako, Yamamoto Naomi, Suda Ayaka


NHK Spring Yokohama FC Seagulls  0 - 2  Cerezo Osaka Sakai Ladies
(Attendance: 459)

NHK Spring Yokohama FC Seagulls:
Arai Midori, Oshima Mizuki, Urata Kaho, Nakai Miku, Miyashita Nanami, Tachibana Rei, Tanaka Keiko, Kaga Koko, Yamamoto Emi (capt), Tanaka Yui, Shibata Manami
Subs: Ishihara Ami (Shibata Manami, 71 mins), Shono Kanako (Tanaka Yui, 77 mins), Ishihara Misato (Tachibana Rei, 83 mins)
Unused subs: Deguchi Haruna, Yamamoto Kana, Niwa Erika, Iwaki Ayano

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Yamashita Rina, Inoue Hina, Tsutsui Riko, Matsubara Yuna, Kitamura Nanami, Nojima Sakura, Wakisaka Reina, Hayashi Honoka (capt), Matsubara Shiho, Yakata Miyu, Takarada Saori
Subs: Maegawa Miki (Nojima Sakura, 67 mins), Furusawa Rui (Yakata Miyu, 89 mins), Miyamoto Hikari (Matsubara Shiho, 90+3 mins)
Unused subs: Fukunaga Erika, Yoshizumi Warai, Tanaka Tomoko
Scorers: Kitamura Nanami (37 mins), Takarada Saori (66 mins)
Booked: Inoue Hina


AS Harima Albion  0 - 3  Ehime FC Ladies
(Attendance: 385)

AS Harima Albion:
Kirihata Kotono, Minami Chiho, Nishiyama Emi (capt), Miyamoto Yuka, Fujisawa Marin, Imai Haruka, Takeda Yuki, Koike Kokoro, Katsurama Fumina, Torao Naomi, Uchida Misuzu
Subs: Yamamoto Saori (Koike Kokoro, 59 mins), Numata Michiko (Imai Haruka, 61 mins), Kuwahara Akane (Katsurama Fumina, 67 mins)
Unused subs: Kishi Hoshimi, Shimizu Akane, Yamaguchi Saya, Yatsugi Akane

Ehime FC Ladies:
Mita Isayo, Nishimura Nozomi (capt), Watai Shiori, Sato Hikari, Kariya Maiko, Muramatsu Mafuyu, Mukaidani Ayaka, Kamata Ran, Sakurai Yuika, Kawamura Akari, Akune Mana
Subs: Nishigawa Sayumi (Muramatsu Mafuyu, HT), Yamashiro Miyuki (Sakurai Yuika, HT), Iwamoto Yuka (Kamata Ran, 79 mins)
Unused subs: Nakamura Saki, Ueno Mami
Scorers: Akune Mana (3 mins (pen), 6, 70 mins)
Booked: Nishimura Nozomi, Nishigawa Sayumi


FC Kibikokusaidaigaku Charme  1 - 1  Okayama Yunogo Belle
(Attendance: 902)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:
Fujita Suzuka, Shannon McCarthy, Goya Eriko, Mamyo Sena, Henmi Momoko, Yoshida Nagisa, Sasaki Yuka, Sekiguchi Mayu, Nemoto Rikako, Ikejiri Mayu, Takatsuka Ayane (capt)
Subs: Iriguchi Nanoka (Yoshida Nagisa, 60 mins), Teresa Noyola (Nemoto Rikako, 66 mins), Fujiwara Mana (Henmi Momoko, 79 mins)
Unused subs: Matsuba Aiko, Nishizono Yukino, Akatsu Yuri, Amano Asumi
Scorers: Shannon McCarthy (20 mins)

Okayama Yunogo Belle:
Miki Yoshimi, Yoshimura Midori, Saito Natsumi, Shimamura Kumiko, Hata Miyu, Kameoka Natsumi (capt), Noichi Aya, Kitano Rie, Kiryu Nanase, Oda Kanna, Hamamoto Marin
Subs: Fujita Nozomi (Kitano Rie, HT), Hagiwara Aimi (Noichi Aya, 89 mins)
Unused subs: Ueno Yukiko, Yoneyama Suzumi, Hayashi Momo, Moriya Kanna, Nagasawa Yume
Scorers: Hamamoto Marin (39 mins)
Booked: Yoshimura Midori

Thursday, 5 October 2017

72nd National Sports Festival of Japan - Final Matches

Third-Place Match, played on Thursday, 5th of October:

Match 15:
Shizuoka  3 - 0  Kagoshima
(Attendance: 571)


Final Match, played on Thursday, 5th of October:

Match 16:
Chiba  1 - 0  Ehime (after extra-time)
(Attendance: 1,708)

Wednesday, 4 October 2017

72nd National Sports Festival of Japan - Semi-Final Round

Semi-Final Matches, ties played on Wednesday, 4th of October:

Match 13:
Chiba  1 - 0  Shizuoka
(Attendance: 305)

Match 14:
Kagoshima  0 - 2  Ehime
(Attendance: 821)


Third-Place Match, to be played on Thursday, 5th of October:

Match 15:
Shizuoka - Kagoshima


Final Match, to be played on Thursday, 5th of October:

Match 16:
Chiba - Ehime

Tuesday, 3 October 2017

72nd National Sports Festival of Japan - Quarter-Final Round

Quarter-Final Matches, ties played on Tuesday, 3rd of October:

Match 9:
Chiba  0 - 0  Okayama
Chiba win 8-7 on penalties after extra time
(Attendance: 381)

Match 10:
Shizuoka  1 - 0  Kanagawa
(Attendance: 434)

Match 11:
Gunma  1 - 1  Kagoshima
Kagoshima win 7-6 on penalties after extra time
(Attendance: 242)

Match 12:
Kyoto  0 - 2  Ehime
(Attendance: 708)


Semi-Final Matches, ties to be played on Wednesday, 4th of October:

Match 13:
Chiba - Shizuoka

Match 14:
Kagoshima - Ehime


Third-Place Match, to be played on Thursday, 5th of October:

Match 15:
Loser of Match 13 - Loser of Match 14


Final Match, to be played on Thursday, 5th of October:

Match 16:
Winner of Match 13 - Winner of Match 14

Monday, 2 October 2017

72nd National Sports Festival of Japan - First Round

First Round Matches, ties played on Monday, 2nd of October:

Match 1:
Niigata  0 - 2  Chiba
(Attendance: 525)

Match 2:
Okayama  1 - 0  Fukuoka
(Attendance: 421)

Match 3:
Osaka  1 - 3  Shizuoka
(Attendance: 421)

Match 4:
Fukui  0 - 1  Kanagawa
(Attendance: 694)

Match 5:
Hokkaido  1 - 3  Gunma
(Attendance: 181)

Match 6:
Tokushima  1 - 3  Kagoshima
(Attendance: 296)

Match 7:
Kyoto  3 - 0  Kagawa
(Attendance: 325)

Match 8:
Miyagi  3 - 4  Ehime
(Attendance: 604)


Quarter-Final Matches, ties to be played on Tuesday, 3rd of October:

Match 9:
Chiba - Okayama

Match 10:
Shizuoka - Kanagawa

Match 11:
Gunma - Kagoshima

Match 12:
Kyoto - Ehime


Semi-Final Matches, ties to be played on Wednesday, 4th of October:

Match 13:
Winner of Match 9 - Winner of Match 10

Match 14:
Winner of Match 11 - Winner of Match 12


Third-Place Match, to be played on Thursday, 5th of October:

Match 15:
Loser of Match 13 - Loser of Match 14


Final Match, to be played on Thursday, 5th of October:

Match 16:
Winner of Match 13 - Winner of Match 14

Sunday, 1 October 2017

Nadeshiko League Division 1 Seventeenth Round

Albirex Niigata Ladies  0 - 1  Mynavi Vegalta Sendai Ladies
(Attendance: 5,383)

Albirex Niigata Ladies:
Fukumura Kanae, Obara Yuria, Kubota Mayu, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Saeki Aya, Kamionobe Megumi, Sakaguchi Moeno, Sonoda Mizuki, Oishi Sayaka, Kawasaki Saya
Subs: Kojima Miku (Kawasaki Saya, 60 mins)
Unused subs: Takahashi Tomoko, Takamura Chisato, Karahashi Mayu, Kosuda Rina

Mynavi Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Kakazu Asuka (capt), Kitahara Kana, Chiba Kozue, Manya Miho, Yasumoto Sawako, Kishikawa Natsuki, Sasaki Mayu, Katrina Gorry, Hamada Haruka, Caitlin Foord
Subs: Sasaki Miwa (Katrina Gorry, 74 mins), Mihashi Mana (Kitahara Kana, 81 mins), Nishikawa Asuka (Caitlin Foord, 87 mins)
Unused subs: Suzuki Aguri, Sakai Yuki
Scorers: Yasumoto Sawako (79 mins)
Booked: Manya Miho, Katrina Gorry


Nippon TV Beleza  3 - 2  Iga FC Kunoichi
(Attendance: 579)

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Miyagawa Asato, Iwashimizu Azusa (capt), Shimizu Risa, Doko Mayo, Nakasato Yu, Sakaguchi Mizuho, Miura Narumi, Uetsuji Yumi, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Subs: Sumida Rin (Miura Narumi, HT), Momiki Yuka (Uetsuji Yumi, HT), Ueki Riko (Doko Mayo, 70 mins)
Unused subs: Nishimura Kiyoka, Ariyoshi Saori, Ono Nana, Hara Ibuki
Scorers: Nakasato Yu (3 mins), Tanaka Mina (72 mins (pen), 89 mins)

Iga FC Kunoichi:
Kuno Fubuki, Miyasako Tamami, Hatanaka Miyuka, Ohashi Mio, Hashimoto Shoko, Fukumaru Tomoko, Takahashi Haruka, Okubo Mai, Takeshima Kanako, Haji Madoka, Sugita Ami (capt)
Subs: Sato Kaede (Takeshima Kanako, HT), Yoshitake Manami (Fukumaru Tomoko, 81 mins)
Unused subs: Isashi Kaede, Shimojo Aya, Sakuma Kotori, Ono Midori, Ogawa Shiho
Scorers: Sato Kaede (48 mins), Haji Madoka (49 mins)
Booked: Hatanaka Miyuka


AC Nagano Parceiro Ladies  3 - 0  Nojima Stella Kanagawa Sagamihara
(Attendance: 2,363)

AC Nagano Parceiro Ladies:
Mochizuki Arisa, Goshima Kyoka, Sakamoto Riho (capt), Fujimura Mayu, Koizumi Rena, Kunisawa Shino, Kinoshita Shiori, Kodama Keiko, Uchiyama Tomoyo, Nakano Manami, Tomari Shiho
Subs: Omiya Reona (Kodama Keiko, 82 mins), Suzuki Haruhi (Tomari Shiho, 84 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Yajima Yuki, Suzuki Rina, Noguchi Ayaka, Kanda Wakaho
Scorers: Nakano Manami (46 mins), Tomari Shiho (49 mins), Uchiyama Tomoyo (54 mins)

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Tajiri Yumi, Ishida Minami, Kunitake Aimi, Nagasawa Madoka, Hirano Yuka, Takagi Hikari, Oyama Saki (capt), Tanaka Yoko, Yoshimi Natsuki, Minamino Arisa, Kawashima Haruna
Subs: Michelle Pao (Kawashima Haruna, 57 mins), Kitakata Sae (Yoshimi Natsuki, 70 mins), Gonno Takako (Minamino Arisa, 86 mins)
Unused subs: Ikeue Nao, Kobayashi Miharu, Korekawa Yurie, Kudo Asami


INAC Kobe Leonessa  3 - 0  Chifure AS Elfen Saitama
(Attendance: 4,295)

INAC Kobe Leonessa:
Takenaka Rei, Takase Megumi (capt), Miyake Shiori, Moriya Miyabi, Sameshima Aya, Ito Miki, Sugita Hina, Nakajima Emi, Choi Yeseul, Nakada Ayu, Masuya Rika
Subs: Iwabuchi Mana (Nakada Ayu, HT), Fukuta Yui (Choi Yeseul, 58 mins), Shimabukuro Namie (Masuya Rika, 78 mins)
Unused subs: Fukumoto Miho, Tanaka Asuna, Kyokawa Mai, Ohno Shinobu
Scorers: Nakajima Emi (3, 70 mins), Takase Megumi (14 mins)

Chifure AS Elfen Saitama:
Asano Natsumi, Nunoyama Misato, Matsuoka Sayuri, Ninoshka Rabsatt-Smith, Nara Misaki, Azami Rie, Takano Saki, Nakano Rino (capt), Nishizawa Hinano, Takahashi Saori, Suzuki Kaoruko
Subs: Nakamura Yushika (Nunoyama Misato, 63 mins), Jaclyn Sawicki (Takahashi Saori, 63 mins), Matsukubo Akari (Nishizawa Hinano, 80 mins)
Unused subs: Someya Miyu, Hashinuma Maho, Takenoya Konomi, Yoshitani Akane


JEF United Ichihara Chiba Ladies  0 - 1  Urawa Red Diamonds Ladies
(Attendance: 1,730)

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Funada Mayu, Wakabayashi Minori, Sakuramoto Naoko, Nishikawa Ayaka, Ueno Saki (capt), Chino Shoko, Kamogawa Miho, Setoguchi Kozue, Narumiya Yui, Anzai Yuka, Fukasawa Risa
Subs: Sato Mizuka (Anzai Yuka, 79 mins), Ozawa Hiro (Narumiya Yui, 88 mins), Mitsuhashi Asuka (Chino Shoko, 88 mins)
Unused subs: Nemoto Mio, Oya Madoka, Isokane Midori, Sugimoto Shiori
Booked: Sakuramoto Naoko

Urawa Red Diamonds Ladies:

Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Osafune Kana, Kohata Shiho, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae (capt), Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Kato Chika, Sugasawa Yuika, Ando Kozue
Subs: Kira Chinatsu (Sugasawa Yuika, 90 mins), Shiraki Akari (Ando Kozue, 90+2 mins)
Unused subs: Ino Maya, Minami Moeka, Kizaki Aoi, Nagano Fuka, Shiokoshi Yuzuho
Scorers: Ando Kozue (77 mins)

Nadeshiko League Division 2 Seventeenth Round

Sfida Setagaya FC  3 - 1  AS Harima Albion
(Attendance: 414)

Sfida Setagaya FC:
Takahashi Miharu, Toda Ayumi, Hara Shiho, Tanaka Mariko, Kashiwabara Miu, Mori Hitomi, Hanagiri Naomi, Nagata Maya (capt), Kanno Towa, Yamamoto Naomi, Nagasaki Akane
Subs: Watanabe Mizuki (Toda Ayumi, 65 mins), Suda Ayaka (Yamamoto Naomi, 79 mins), Yasuda Yumino (Hanagiri Naomi, 90 mins)
Unused subs: Ishino Himeka, Murakami Akane, Shimada Ayako, Ito Chiume
Scorers: Nagasaki Akane (30, 50 mins), Watanabe Mizuki (90+1 mins)
Booked: Nagasaki Akane

AS Harima Albion:
Kishi Hoshimi, Numata Michiko, Nishiyama Emi, Fujimoto Madoka (capt), Fujisawa Marin, Yatsugi Akane, Imai Haruka, Torao Naomi, Takeda Yuki, Katsurama Fumina, Uchida Misuzu
Subs: Miyamoto Yuka (Fujimoto Madoka, 16 mins), Park Sung Eun (Yatsugi Akane, 77 mins), Ueshima Hitomi (Imai Haruka, 77 mins)
Unused subs: Kirihata Kotono, Yamamoto Saori
Scorers: Uchida Misuzu (46 mins)
Booked: Torao Naomi, Numata Michiko


Cerezo Osaka Sakai Ladies  6 - 1  FC Kibikokusaidaigaku Charme
(Attendance: 488)

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Yamashita Rina, Inoue Hina, Matsubara Yuna, Tsutsui Riko, Kitamura Nanami, Nojima Sakura, Wakisaka Reina, Hayashi Honoka (capt), Matsubara Shiho, Yakata Miyu, Takarada Saori
Subs: Furusawa Rui (Inoue Hina, 75 mins), Miyamoto Hikari (Nojima Sakura, 88 mins), Morinaka Hina (Matsubara Shiho, 90+1 mins)
Unused subs: Fukunaga Erika, Maegawa Miki, Tanaka Tomoko
Scorers: Nojima Sakura (17 mins), Hayashi Honoka (37 mins), Takarada Saori (48 mins), Matsubara Shiho (73 mins), Miyamoto Hikari (89 mins), Yakata Miyu (90+2 mins)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:
Fujita Suzuka, Henmi Momoko, Shannon McCarthy, Sekiguchi Mayu, Asaumi Saki, Akatsu Yuri, Sasaki Yuka, Iriguchi Nanoka, Takatsuka Ayane (capt), Ikejiri Mayu, Amano Asumi
Subs: Teresa Noyola (Amano Asumi, 42 mins), Nemoto Rikako (Akatsu Yuri, 54 mins), Hasegawa Tomoka (Asaumi Saki, 63 mins)
Unused subs: Ogawa Yuka, Nishizono Yukino, Ishikawa Suzuka, Maruo Rina
Scorers: Teresa Noyola (51 mins)


Konomiya Speranza Osaka Takatsuki  0 - 8  Nittaidai Fields Yokohama

(Attendance: 266)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Arikura Yuika, Takeuchi Nozomi, Oshima Kaho, Sakanaka Mio, Nishimura Shizuru, Tessa Andujar, Tajima Mitsuyo, Saito Toshiko (capt), Kurakazu Shiho, Brittany Ambrose, Taniguchi Konomi
Subs: Machida Akari (Brittany Ambrose, 61 mins), Kamiya Narumi (Tessa Andujar, 66 mins)
Unused subs: Ishikawa Yuu, Nakagawa Yoshimi, Ichino Natsuki, Hanabusa Misa

Nittaidai Fields Yokohama:
Fukuta Mai, Sakurai Mayuka, Haza Hisui, Oga Risako, Yamanaka Saori, Hirata Hikari, Goto Ami, Ito Kanako, Shimada Chiaki (capt), Mehara Rina, Uemura Shoko
Subs: Kono Fuka (Mehara Rina, 57 mins), Hirano Satoko (Oga Risako, 64 mins), Tanaka Erina (Uemura Shoko, 71 mins)
Unused subs: Morita Yukari, Matsunaga Saki, Ishii Chiharu, Imai Yurina
Scorers: Mehara Rina (19 mins), Ito Kanako (26 mins), Uemura Shoko (28, 33, 40 mins), Hirata Hikari (60 mins), Kono Fuka (75 mins), Tanaka Erina (83 mins)


Okayama Yunogo Belle  1 - 0  Orca Kamogawa FC
(Attendance: 571)

Okayama Yunogo Belle:
Miki Yoshimi, Hayashi Momo, Hata Miyu, Shimamura Kumiko, Yoshimura Midori, Kameoka Natsumi (capt), Kitano Rie, Noichi Aya, Kiryu Nanase, Oda Kanna, Hamamoto Marin
Subs: Hazuki Yuki (Hamamoto Marin, 68 mins), Sugiyama Takako (Noichi Aya, 77 mins), Fujie Saki (Hata Miyu, 90+3 mins)
Unused subs: Ueno Yukiko, Saito Natsumi, Hagiwara Aimi, Nagasawa Yume
Scorers: Noichi Aya (45 mins)

Orca Kamogawa FC:
Arima Shizuka, Imai Sayuri, Takahashi Nana (capt), Takeda Arisa, Nakamura Mami, Okano Yuriko, Matsunaga Yoshie, Matsunaga Tomoe, Urashima Risa, Hirano Rina, Muraoka Mami
Subs: Nagaki Mariko (Muraoka Mami, 38 mins), Tsuchiya Yuzuki (Okano Yuriko, 78 mins), Matsuda Haruna (Matsunaga Tomoe, 90+1 mins)
Unused subs: Kunika Shoko, Miyamoto Mao


Ehime FC Ladies  0 - 1  NHK Spring Yokohama FC Seagulls
(Attendance: 325)

This match was played on May 3rd.

Ehime FC Ladies:
Mita Isayo, Sato Hikari, Watai Shiori, Nishimura Nozomi, Kariya Maiko, Muramatsu Mafuyu, Nishigawa Sayumi, Kamata Ran (capt), Yamashiro Miyuki, Ueno Mami, Tachibana Mami
Subs: Oya Ayumi (Tachibana Mami, 55 mins), Akune Mana (Muramatsu Mafuyu, 61 mins), Ogawa Manami (Kamata Ran, 80 mins)
Unused subs: Nakamura Saki, Mukaidani Ayaka, Iwamoto Yuka, Nakamura Shiori

NHK Spring Yokohama FC Seagulls:
Deguchi Haruna, Oshima Mizuki, Urata Kaho, Nakai Miku, Yamana Maki, Miyashita Nanami, Yamamoto Emi (capt), Fujikake Mayu, Iwaki Ayano, Sato Nagisa, Tanaka Yui
Subs: Kaga Koko (Iwaki Ayano, 63 mins), Yoshida Mizuki (Tanaka Yui, 70 mins), Ishihara Misato (Sato Nagisa, 88 mins)
Unused subs: Asari Maya, Kanazawa Mami
Scorers: Own Goal (59 mins)
Booked: Fujikake Mayu

Saturday, 30 September 2017

Challenge League Playoff Standings

Playoff Series for Positions 1 to 4
PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
1Shizuoka Sangyo University33008179
2Bunnys Kyoto SC320156-16
3Yamato Sylphid301235-21
4FC Jumonji Ventus301204-41


Playoff Series for Positions 5 to 8
PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
5Ange Violet Hiroshima32014226
6Tokiwagi Gakuen High School32013216
7NGU Loveledge Nagoya32013306
8Niigata UHW300314-30


Playoff Series for Positions 9 to 12
PlayedWonDrawnLostGFGA+/-Points
9JFA Academy Fukushima31205145
10Fukuoka J. Anclas31203035
11Norddea Hokkaido31202115
12Tsukuba FC Ladies300308-80

Congratulations to Shizuoka Sangyo University Iwata Bonita on their Challenge League victory. They have been promoted to Nadeshiko League Division 2 for the 2018 season. Bunnys Kyoto SC will play FC Kibikokusaidaigaku Charme in a two-legged playoff to determine in which division each will play next season.

Challenge League Playoffs Third Round

The first five matches detailed below were held on September 17th.

Yamato Sylphid  1 - 2  Shizuoka Sangyo University Iwata Bonita
(Attendance: 555)

Yamato Sylphid:
Kobayashi Shiori, Suga Momoka, Nishiyama Haruka, Okamori Kasane, Ito Yukina, Yamazaki Yuki, Murayama Momoka, Enokidani Misaki, Matsuura Nagisa, Hori Yoshie (capt), Mitsuhori Shizuka
Subs: Matsuyama Tomo (Suga Momoka, 79 mins), Abe Sayaka (Enokidani Misaki, 84 mins)
Unused subs: Naito Yuka, Ozeki Miyu, Ishibuchi Yuki
Scorers: Okamori Kasane (41 mins)

Shizuoka Sangyo University Iwata Bonita:
Terada Ikumi, Shiroshita Chinatsu, Terada Reiko, Yamada Yui, Nishiyama Mei, Kawarazaki Nozomi, Kanefuda Anzu, Fujiwara Kana, Miwa Reina, Hirano Asami (capt), Horie Mitsuki
Subs: Ishida Risa (Miwa Reina, HT), Fujita Momoka (Horie Mitsuki, 87 mins)
Unused subs: Wakabayashi Yui, Kawasaki Mei, Kuchiki Hikaru
Scorers: Horie Mitsuki (3, 56 mins)


Niigata University of Health and Welfare  1 - 2  Ange Violet Hiroshima
(Attendance: 120)

Niigata University of Health and Welfare:
Shimozono Nene, Kinoshita Fuki, Matsubara Yuki, Tanaka Miwa, Ono Haruka, Miura Yui, Nakamatsu Kanami, Shinjo Mai, Masuda Rena, Sonoda Yuna, Nagasawa Natsuki (capt)
Subs: Miyashita Ayane (Masuda Rena, 69 mins)
Unused subs: Ichitani Tomoko, Meguro Marina, Tsunemasu Tomomi, Maeda Kanako
Scorers: Miura Yui (7 mins)

Ange Violet Hiroshima:
Uetani Kumiko, Kuramoto Aya, Saito Hitomi, Ishikawa Shiori, Sakurabayashi Asako, Motofuji Risa, Komatsu Mina, Watanabe Kazumi, Akamine Mizuki, Mizuno Yuri, Adachi Eriko (capt)
Subs: Yamaguchi Yurie (Motofuji Risa, 86 mins), Suzuki Miki (Akamine Mizuki, 90 mins)
Unused subs: Shimizu Aki, Nakajima Mari, Akagi Fumika
Scorers: Komatsu Mina (11 mins), Akamine Mizuki (46 mins)


NGU Loveledge Nagoya  2 - 1  Tokiwagi Gakuen High School
(Attendance: 414)

NGU Loveledge Nagoya:

Tokura Rui, Kitagawa Wakana, Michikura Hiroko (capt), Sakanashi Sakura, Kitagawa Kana, Sakumoto Fumika, Kobayashi Makiko, Hasegawa Aoi, Doi Narumi, Sato Ao, Shirota Miki
Subs: Fujimura Saki (Kitagawa Kana, 81 mins), Ito Haruka (Doi Narumi, 83 mins), Sugiyama Yuka (Sakanashi Sakura, 87 mins), Takashima Ruriko (Sato Ao, 90+2 mins)
Unused subs: Sato Chinami
Scorers: Shirota Miki (30 mins), Hasegawa Aoi (38 mins)

Tokiwagi Gakuen High School:
Imai Yuka, Gunji Miku, Shibusawa Hikaru, Shibayama Fumina, Sakiyama Miku, Kawakita Miku (capt), Kato Yua, Nakamura Megumi, Takikawa Yume, Takahashi Ami, Okino Kurea
Subs: Horiuchi Riko (Gunji Miku, HT), Takahashi Kaho (Takahashi Ami, 82 mins), Okochi Yuki (Horiuchi Riko, 88 mins)
Unused subs: Tsuda Marin, Okino Ruseri
Scorers: Kato Yua (46 mins)


Tsukuba FC Ladies  0 - 3  Fukuoka J. Anclas
(Attendance: 167)

Tsukuba FC Ladies:
Aoyagi Maririn, Saida Nagisa, Mizushima Kumi, Shiraishi Makoto, Oki Shiho, Ushiku Maho, Kikuchi Sayaka, Kamei Yumi (capt), Inoue Ai, Harashima Miki, Toyoshima Maiko
Subs: Ina Chizuru (Shiraishi Makoto, 32 mins), Inoue Kana (Ushiku Maho, 32 mins), Fujii Shiho (Saida Nagisa, HT), Nakayama Keiko (Oki Shiho, 74 mins)
Unused subs: Okumura Chiaki
Booked: Fujii Shiho

Fukuoka J. Anclas:
Tsuchiya Aya, Yanagita Shiori, Nariai Hitomi, Oda Suzu, Oka Misako (capt), Ono Reiri, Nakashima Ayaka, Tomoda Natsuki, Nagano Momoko, Ukita Kotone, Fukui Shihori
Subs: Marugata Rie (Oka Misako, HT), Imanaka Yuri (Fukui Shihori, 63 mins), Kishikawa Rina (Ono Reiri, 79 mins)
Unused subs: Hamada Momoka
Scorers: Ukita Kotone (22, 61 mins), Nariai Hitomi (25 mins)


JFA Academy Fukushima  1 - 1  Norddea Hokkaido
(Attendance: 46)

JFA Academy Fukushima:
Chikazawa Rena, Chiba Nanami, Ono Haruka, Nezu Makoto, Tamagawa Mina, Watanabe Urara, Yonei Honoka (capt), Suzuki Haruna, Togawa Yuki, Kadowaki Mai, Endo Jun
Subs: Shirowa Reina (Watanabe Urara, HT), Ito Megumi (Togawa Yuki, 57 mins), Matsubara Sera (Tamagawa Mina, 68 mins), Numao Keito (Shirowa Reina, 88 mins)
Unused subs: Miyake Sayu
Scorers: Endo Jun (75 mins)

Norddea Hokkaido:
Sawada Norimi, Watanabe Asuka, Hirano Kiyomi, Minato Akiho, Watanabe Mayuko (capt), Takemura Nao, Uno Rei, Hasatani Toko, Fukasawa Miki, Hoshiyama Ayaka, Shibata Emi
Subs: Yamazaki Yuuna (Hasatani Toko, 73 mins), Mogami Airi (Uno Rei, 83 mins)
Unused subs: Ukita Akina, Shirayama Mai, Kan Miran
Scorers: Fukasawa Miki (2 mins)


Bunnys Kyoto SC  2 - 0  FC Jumonji Ventus
(Attendance: 538)

Bunnys Kyoto SC:

Gocho Misaki (capt), Kusano Shiho, Ishii Saki, Yamamoto Yumi, Sakai Nozomi, Hayashi Saki, Sawada Yuka, Matsuda Nozomi, Yoshida Saki, Nishikawa Itsuki, Sato Rina
Subs: Shibuya Yumiko (Yoshida Saki, 78 mins), Hanazaki Rena (Sato Rina, 85 mins), Yoshizawa Ai (Nishikawa Itsuki, 90 mins)
Unused subs: Yamada Kureha, Ikeda Asumi
Scorers: Kusano Shiho (51 mins), Sawada Yuka (76 mins)

FC Jumonji Ventus:
Takahashi Sumika, Tomita Minami, Hitomi Nodoka, Hagihara Kanako, Segi Aiki (capt), Asai Makoto, Genma Hazuki, Kato Yuka, Kohanawa Moe, Kobayashi Izuho, Nakahara Sayaka
Subs: Kurata Akari (Kato Yuka, HT), Takizawa Chise (Kobayashi Izuho, 72 mins), Sato Moe (Kohanawa Moe, 82 mins), Nagashima Rui (Nakahara Sayaka, 87 mins)
Unused subs: Nakashima Mizuho
Booked: Asai Makoto

Wednesday, 27 September 2017

Nadeshiko League Division 1 Fifteenth Round

INAC Kobe Leonessa  1 - 0  Iga FC Kunoichi
(Attendance: 916)

INAC Kobe Leonessa:

Fukumoto Miho, Takase Megumi (capt), Miyake Shiori, Moriya Miyabi, Sameshima Aya, Ito Miki, Sugita Hina, Fukuta Yui, Kyokawa Mai, Nakajima Emi, Masuya Rika
Subs: Ohno Shinobu (Fukuta Yui, HT), Iwabuchi Mana (Kyokawa Mai, HT), Nakada Ayu (Masuya Rika, 90 mins)
Unused subs: Takenaka Rei, Tanaka Asuna, Choi Yeseul, Hiratsuka Maki
Scorers: Sugita Hina (69 mins)
Booked: Takase Megumi

Iga FC Kunoichi:
Kuno Fubuki, Miyasako Tamami, Hashimoto Shoko, Hatanaka Miyuka, Takeshima Kanako, Fukumaru Tomoko, Takahashi Haruka, Okubo Mai, Yamazaki Nao, Haji Madoka, Sugita Ami (capt)
Subs: Sato Kaede (Yamazaki Nao, HT)
Unused subs: Isashi Kaede, Shimojo Aya, Sakuma Kotori, Ono Midori, Yoshitake Manami, Ogawa Shiho


The following four matches were played on 16 and 17 September.


Urawa Red Diamonds Ladies  4 - 1  Nojima Stella Kanagawa Sagamihara
(Attendance: 1,683)

Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Osafune Kana, Kohata Shiho, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae (capt), Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Shiokoshi Yuzuho, Kira Chinatsu, Sugasawa Yuika
Subs: Ando Kozue (Shiokoshi Yuzuho, HT), Shiraki Akari (Sugasawa Yuika, 85 mins), Yamamori Anna (Kira Chinatsu, 86 mins)
Unused subs: Matsumoto Mamiko, Nagashima Hikari, Mitani Sayaka, Kato Chika
Scorers: Kohata Shiho (33 mins), Kira Chinatsu (45+2 mins), Ando Kozue (70 mins), Kitagawa Hikaru (83 mins)

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Tajiri Yumi, Usui Rie, Kunitake Aimi, Nagasawa Madoka, Hirano Yuka, Takagi Hikari, Oyama Saki (capt), Tanaka Yoko, Ishida Minami, Minamino Arisa, Kawashima Haruna
Subs: Michelle Pao (Kawashima Haruna, HT), Yoshimi Natsuki (Nagasawa Madoka, 74 mins), Kitakata Sae (Usui Rie, 86 mins)
Unused subs: Kobayashi Miharu, Korekawa Yurie, Kudo Asami, Gonno Takako
Scorers: Michelle Pao (55 mins)


AC Nagano Parceiro Ladies  0 - 1  Albirex Niigata Ladies
(Attendance: 1,810)

AC Nagano Parceiro Ladies:Mochizuki Arisa, Fujimura Mayu, Sakamoto Riho (capt), Goshima Kyoka, Koizumi Rena, Kunisawa Shino, Saito Akane, Kanda Wakaho, Yamazaki Marumi, Nakano Manami, Tomari Shiho
Subs: Noguchi Ayaka (Yamazaki Marumi, 39 mins), Kinoshita Shiori (Tomari Shiho, 65 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Yajima Yuki, Omiya Reona, Kodama Keiko, Uchiyama Tomoyo

Albirex Niigata Ladies:
Fukumura Kanae, Obara Yuria, Kubota Mayu, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Saeki Aya, Kamionobe Megumi, Sakaguchi Moeno, Sonoda Mizuki, Oishi Sayaka, Kawasaki Saya
Subs: Kojima Miku (Kawasaki Saya, 58 mins), Kosuda Rina (Sonoda Mizuki, 78 mins)
Unused subs: Takahashi Tomoko, Takamura Chisato, Yamaya Ruka
Scorers: Oishi Sayaka (16 mins)


Mynavi Vegalta Sendai Ladies  0 - 1  Chifure AS Elfen Saitama
(Attendance: 626)

Mynavi Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Kakazu Asuka (capt), Kitahara Kana, Chiba Kozue, Manya Miho, Yasumoto Sawako, Sasaki Mayu, Kishikawa Natsuki, Sasaki Miwa, Mihashi Mana, Hamada Haruka
Subs: Nishikawa Asuka (Sasaki Miwa, 59 mins), Sakai Yuki (Yasumoto Sawako, 69 mins), Honda Yuka (Manya Miho, 85 mins)
Unused subs: Saito Ayaka, Hirata Miki

Chifure AS Elfen Saitama:
Asano Natsumi, Nakamura Yushika, Matsuoka Sayuri, Ninoshka Rabsatt-Smith, Nara Misaki, Azami Rie, Takano Saki, Nakano Rino (capt), Takahashi Saori, Takenoya Konomi, Suzuki Kaoruko
Subs: Nishizawa Hinano (Takenoya Konomi, 65 mins), Yoshitani Akane (Nakamura Yushika, 88 mins), Doi Asuka (Suzuki Kaoruko, 90+3 mins)
Unused subs: Hashinuma Maho, Matsukubo Akari, Nunoyama Misato, Jaclyn Sawicki
Scorers: Suzuki Kaoruko (34 mins)


JEF United Ichihara Chiba Ladies  0 - 1  Nippon TV Beleza
(Attendance: 526)

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Nemoto Mio, Wakabayashi Minori, Sakuramoto Naoko, Nishikawa Ayaka, Ueno Saki (capt), Chino Shoko, Kamogawa Miho, Setoguchi Kozue, Fukasawa Risa, Hayashi Kanae, Narumiya Yui
Subs: Anzai Yuka (Hayashi Kanae, HT), Sone Nanami (Kamogawa Miho, 63 mins), Icihnose Chisato (Wakabayashi Minori, 84 mins)
Unused subs: Funada Mayu, Oya Madoka, Yokoyama Ai, Kobayashi Nanako
Booked: Wakabayashi Minori

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Miyagawa Asato, Iwashimizu Azusa (capt), Shimizu Risa, Doko Mayo, Nakasato Yu, Sakaguchi Mizuho, Sumida Rin, Momiki Yuka, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Subs: Ueki Riko (Sumida Rin, 62 mins)
Unused subs: Nishimura Kiyoka, Ono Nana, Miura Narumi, Uetsuji Yumi
Scorers: Sumida Rin (15 mins)

Sunday, 24 September 2017

Nadeshiko League Division 1 Sixteenth Round

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara  0 - 1  JEF United Ichihara Chiba Ladies
(Attendance: 1,055)

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Tajiri Yumi, Ishida Minami, Kunitake Aimi, Nagasawa Madoka, Hirano Yuka, Takagi Hikari, Oyama Saki (capt), Tanaka Yoko, Yoshimi Natsuki, Minamino Arisa, Kawashima Haruna
Subs: Kobayashi Miharu (Kunitake Aimi, 53 mins), Michelle Pao (Yoshimi Natsuki, 53 mins), Ikeue Nao (Kawashima Haruna, 85 mins)
Unused subs: Korekawa Yurie, Kudo Asami, Kitakata Sae, Gonno Takako

JEF United Ichihara Chiba Ladies:
Funada Mayu, Wakabayashi Minori, Sakuramoto Naoko, Nishikawa Ayaka, Ueno Saki (capt), Chino Shoko, Kamogawa Miho, Setoguchi Kozue, Fukasawa Risa, Hayashi Kanae, Narumiya Yui
Subs: Anzai Yuka (Hayashi Kanae, 42 mins), Isokane Midori (Anzai Yuka, 88 mins)
Unused subs: Nemoto Mio, Oya Madoka, Yokoyama Ai, Ozawa Hiro, Sato Mizuka
Scorers: Nishikawa Ayaka (47 mins)


Nippon TV Beleza  2 - 0  INAC Kobe Leonessa
(Attendance: 1,842)

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Miyagawa Asato, Iwashimizu Azusa (capt), Shimizu Risa, Doko Mayo, Nakasato Yu, Sakaguchi Mizuho, Sumida Rin, Momiki Yuka, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Subs: Ueki Riko (Sumida Rin, 72 mins)
Unused subs: Nishimura Kiyoka, Ono Nana, Ariyoshi Saori, Hara Ibuki, Miura Narumi, Uetsuji Yumi
Scorers: Momiki Yuka (39 mins), Tanaka Mina (54 mins)

INAC Kobe Leonessa:
Takenaka Rei, Takase Megumi (capt), Miyake Shiori, Moriya Miyabi, Sameshima Aya, Ito Miki, Sugita Hina, Nakajima Emi, Fukuta Yui, Nakada Ayu, Masuya Rika
Subs: Kyokawa Mai (Nakada Ayu, HT), Iwabuchi Mana (Fukuta Yui, 58 mins)
Unused subs: Fukumoto Miho, Tanaka Asuna, Choi Yeseul, Ohno Shinobu
Booked: Nakada Ayu


Chifure AS Elfen Saitama  2 - 1  AC Nagano Parceiro Ladies
(Attendance: 828)

Chifure AS Elfen Saitama:
Asano Natsumi, Nakamura Yushika, Matsuoka Sayuri, Ninoshka Rabsatt-Smith, Nara Misaki, Azami Rie, Takano Saki, Nakano Rino (capt), Takahashi Saori, Takenoya Konomi, Suzuki Kaoruko
Subs: Matsukubo Akari (Ninoshka Rabsatt-Smith, 55 mins), Nishizawa Hinano (Takenoya Konomi, 64 mins), Yoshitani Akane (Nakamura Yushika, 89 mins)
Unused subs: Someya Miyu, Hashinuma Maho, Nunoyama Misato, Jaclyn Sawicki
Scorers: Takenoya Konomi (14 mins), Nishizawa Hinano (79 mins)
Booked: Takahashi Saori

AC Nagano Parceiro Ladies:
Mochizuki Arisa, Yajima Yuki, Sakamoto Riho (capt), Goshima Kyoka, Koizumi Rena, Kunisawa Shino, Saito Akane, Kinoshita Shiori, Kanda Wakaho, Nakano Manami, Tomari Shiho
Subs: Uchiyama Tomoyo (Goshima Kyoka, HT), Suzuki Haruhi (Saito Akane, 74 mins), Fujimura Mayu (Yajima Yuki, 83 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Omiya Reona, Kodama Keiko, Noguchi Ayaka
Scorers: Nakano Manami (73 mins)


Albirex Niigata Ladies  1 - 0  Urawa Red Diamonds Ladies
(Attendance: 1,479)

Albirex Niigata Ladies:
Fukumura Kanae, Obara Yuria, Kubota Mayu, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Saeki Aya, Kamionobe Megumi, Sakaguchi Moeno, Sonoda Mizuki, Oishi Sayaka, Kawasaki Saya
Subs: Kojima Miku (Kawasaki Saya, 67 mins), Kosuda Rina (Sonoda Mizuki, 89 mins)
Unused subs: Takahashi Tomoko, Takamura Chisato, Karahashi Mayu
Scorers: Kawasaki Saya (25 mins)

Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Osafune Kana, Kohata Shiho, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae (capt), Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Shiokoshi Yuzuho, Kira Chinatsu, Sugasawa Yuika
Subs: Ando Kozue (Shiokoshi Yuzuho, HT), Kato Chika (Ikadai Risa, 65 mins), Seike Kiko (Kira Chinatsu, 80 mins)
Unused subs: Ino Maya, Nagashima Hikari, Kizaki Aoi, Shiraki Akari


Iga FC Kunoichi  2 - 4  Mynavi Vegalta Sendai Ladies
(Attendance: 575)

Iga FC Kunoichi:
Kuno Fubuki, Miyasako Tamami, Ohashi Mio, Hatanaka Miyuka, Hashimoto Shoko, Okubo Mai, Fukumaru Tomoko, Yamazaki Nao, Sugita Ami (capt), Takeshima Kanako, Haji Madoka
Subs: Sato Kaede (Ohashi Mio, HT), Yoshitake Manami (Takeshima Kanako, 80 mins), Takahashi Haruka (Fukumaru Tomoko, 85 mins)
Unused subs: Isashi Kaede, Shimojo Aya, Ono Midori, Ogawa Shiho
Scorers: Hatanaka Miyuka (22 mins), Own Goal (30 mins)

Mynavi Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Kakazu Asuka (capt), Kitahara Kana, Chiba Kozue, Manya Miho, Yasumoto Sawako, Kishikawa Natsuki, Sasaki Mayu, Katrina Gorry, Caitlin Foord, Hamada Haruka
Subs: Nishikawa Asuka (Hamada Haruka, 68 mins), Sakai Yuki (Manya Miho, 84 mins), Mihashi Mana (Katrina Gorry, 90+1 mins)
Unused subs: Suzuki Aguri, Sasaki Miwa
Scorers: Hamada Haruka (18 mins), Caitlin Foord (53 mins), Kitahara Kana (69 mins), Yasumoto Sawako (79 mins, pen)

Nadeshiko League Division 2 Sixteenth Round

Nittaidai Fields Yokohama  5 - 0  AS Harima Albion
(Attendance: 180)

Nittaidai Fields Yokohama:
Fukuta Mai, Sakurai Mayuka, Haza Hisui, Oga Risako, Yamanaka Saori, Hirata Hikari, Goto Ami, Ito Kanako (capt), Imai Yurina, Arakawa Eriko, Uemura Shoko
Subs: Ishii Chiharu (Imai Yurina, 85 mins), Kojima Wakiko (Uemura Shoko, 88 mins), Morita Yukari (Fukuta Mai, 90+1 mins)
Unused subs: Matsunaga Saki, Shimada Chiaki, Ibaraki Mitsuba, Kono Fuka
Scorers: Goto Ami (14 mins), Hirata Hikari (31 mins), Arakawa Eriko (41 mins), Ito Kanako (59 mins, pen), Uemura Shoko (73 mins)

AS Harima Albion:
Kishi Hoshimi, Minami Chiho, Nishiyama Emi, Fujimoto Madoka (capt), Fujisawa Marin, Yamaguchi Saya, Koike Kokoro, Takeda Yuki, Torao Naomi, Katsurama Fumina, Uchida Misuzu
Subs: Numata Michiko (Minami Chiho, 56 mins), Yamamoto Saori (Torao Naomi, 59 mins), Park Sung Eun (Yamaguchi Saya, 74 mins)
Unused subs: Kirihata Kotono, Miyamoto Yuka


Konomiya Speranza Osaka Takatsuki  1 - 3  Okayama Yunogo Belle
(Attendance: 290)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Ishikawa Yuu (capt), Takeuchi Nozomi, Oshima Kaho, Nishimura Shizuru, Sakanaka Mio, Tessa Andujar, Tajima Mitsuyo, Saito Toshiko, Machida Akari, Kurakazu Shiho, Taniguchi Konomi
Subs: Brittany Ambrose (Tessa Andujar, HT), Ichino Natsuki (Machida Akari, 60 mins), Kamiya Narumi (Kurakazu Shiho, 75 mins)
Unused subs: Arikura Yuika, Nakagawa Yoshimi, Hanabusa Misa
Scorers: Kamiya Narumi (90 mins)
Booked: Takeuchi Nozomi

Okayama Yunogo Belle:
Miki Yoshimi, Hayashi Momo, Shimamura Kumiko, Saito Natsumi, Yoshimura Midori, Kitano Rie, Kameoka Natsumi (capt), Noichi Aya, Hazuki Yuki, Sugiyama Takako, Oda Kanna
Subs: Nagasawa Yume (Sugiyama Takako, 77 mins), Yoneyama Suzumi (Hazuki Yuki, 84 mins), Hamamoto Marin (Oda Kanna, 87 mins)
Unused subs: Ueno Yukiko, Hagiwara Aimi, Kiryu Nanase, Kishino Sana
Scorers: Kitano Rie (28 mins), Oda Kanna (57 mins), Shimamura Kumiko (74 mins)
Booked: Yoneyama Suzumi


Sfida Setagaya FC  0 - 0  NHK Spring Yokohama FC Seagulls
(Attendance: 505)

Sfida Setagaya FC:
Ishino Himeka, Hara Shiho, Tanaka Mariko, Watanabe Mizuki, Kashiwabara Miu, Mori Hitomi, Hanagiri Naomi, Usuda Haruka (capt), Nagata Maya, Yamamoto Naomi, Nagasaki Akane
Subs: Ushiyama Nanae (Watanabe Mizuki, HT), Kanno Towa (Usuda Haruka, 68 mins), Suda Ayaka (Yamamoto Naomi, 81 mins)
Unused subs: Takahashi Miharu, Murakami Akane, Shimada Ayako, Yasuda Yumino

NHK Spring Yokohama FC Seagulls:
Arai Midori, Oshima Mizuki, Urata Kaho, Nakai Miku, Miyashita Nanami, Tachibana Rei, Tanaka Keiko, Kaga Koko, Yamamoto Emi (capt), Tanaka Yui, Shibata Manami
Subs: Shono Kanako (Tanaka Yui, 58 mins), Ishihara Ami (Shibata Manami, 69 mins), Ishihara Misato (Tachibana Rei, 82 mins)
Unused subs: Deguchi Haruna, Yamamoto Kana, Yamana Maki, Iwaki Ayano


Orca Kamogawa FC  2 - 2  Cerezo Osaka Sakai Ladies

(Attendance: 692)

Orca Kamogawa FC:
Arima Shizuka, Imai Sayuri, Takahashi Nana (capt), Miyamoto Mao, Nakamura Mami, Okano Yuriko, Matsunaga Yoshie, Matsunaga Tomoe, Urashima Risa, Hirano Rina, Muraoka Mami
Subs: Tsuchiya Yuzuki (Hirano Rina, 78 mins)
Unused subs: Kunika Shoko, Takeda Arisa, Matsuda Haruna, Naruoka Marin, Sato Eriko, Nagaki Mariko
Scorers: Urashima Risa (51 mins), Muraoka Mami (77 mins)

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Fukunaga Erika, Inoue Hina, Matsubara Yuna, Tsutsui Riko, Kitamura Nanami, Nojima Sakura, Wakisaka Reina, Hayashi Honoka (capt), Matsubara Shiho, Takarada Saori, Yakata Miyu
Subs: Maegawa Miki (Matsubara Shiho, 65 mins)
Unused subs: Nishinaka Maho, Morinaka Hina, Miyamoto Hikari, Fujiwara Nodoka, Furusawa Rui, Matsumoto Hono
Scorers: Hayashi Honoka (6 mins), Takarada Saori (82 mins)
Booked: Yakata Miyu


FC Kibikokusaidaigaku Charme  2 - 4  Ehime FC Ladies
(Attendance: 535)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:
Fujita Suzuka, Shannon McCarthy, Goya Eriko, Nishizono Yukino, Henmi Momoko, Yoshida Nagisa, Akatsu Yuri (capt), Sekiguchi Mayu, Ikejiri Mayu, Teresa Noyola, Nemoto Rikako
Subs: Iriguchi Nanoka (Akatsu Yuri, 41 mins), Takatsuka Ayane (Teresa Noyola, HT), Sasaki Yuka (Nemoto Rikako, 63 mins)
Unused subs: Ogawa Yuka, Hasegawa Tomoka, Amano Asumi, Fujiwara Mana
Scorers: Ikejiri Mayu (67, 68 mins)

Ehime FC Ladies:
Nakamura Saki, Mukaidani Ayaka, Watai Shiori, Nishimura Nozomi, Kariya Maiko, Nishigawa Sayumi, Yamashiro Miyuki, Kamata Ran, Oya Ayumi, Akune Mana (capt), Ueno Mami
Subs: Muramatsu Mafuyu (Kariya Maiko, 61 mins), Sakurai Yuika (Kamata Ran, 78 mins), Sato Hikari (Watai Shiori, 85 mins)
Unused subs: Mita Isayo, Iwamoto Yuka
Scorers: Akune Mana (21 mins), Nishigawa Sayumi (32 mins), Ueno Mami (34 mins), Oya Ayumi (58 mins)
Booked: Nakamura Saki

Wednesday, 20 September 2017

Nadeshiko League Division 2 Fifteenth Round

Ehime FC Ladies  5 - 1  Konomiya Speranza Osaka Takatsuki
(Attendance: 72)

Ehime FC Ladies:
Nakamura Saki, Nishimura Nozomi, Mukaidani Ayaka, Sato Hikari, Oya Ayumi, Yamashiro Miyuki, Sakurai Yuika, Iwamoto Yuka, Nishigawa Sayumi, Akune Mana, Ueno Mami
Subs: Kariya Maiko (Sakurai Yuika, 62 mins), Osajima Ayaka (Oya Ayumi, 80 mins), Kamata Ran (Yamashiro Miyuki, 80 mins)
Unused subs: Mita Isayo, Taketa Natsumi, Kawamura Akari, Suzuki Junna
Scorers: Oya Ayumi (50 mins), Akune Mana (54 mins), Nishigawa Sayumi (66 mins), Ueno Mami (76, 77 mins)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Ishikawa Yuu, Tessa Andujar, Oshima Kaho, Takeuchi Nozomi, Nishimura Shizuru, Machida Akari, Sakanaka Mio, Tajima Mitsuyo, Saito Toshiko, Kurakazu Shiho, Taniguchi Konomi
Subs: Kamiya Narumi (Tessa Andujar, 79 mins)
Unused subs: Arikura Yuika, Ichino Natsuki, Shun Akane, Brittany Ambrose
Scorers: Taniguchi Konomi (57 mins)
Booked: Saito Toshiko


Okayama Yunogo Belle  0 - 2  Nittaidai Fields Yokohama
(Attendance: 302)

Okayama Yunogo Belle:
Miki Yoshimi, Hayashi Momo, Shimamura Kumiko, Saito Natsumi, Yoshimura Midori, Hazuki Yuki, Kameoka Natsumi (capt), Kitano Rie, Hagiwara Aimi, Hamamoto Marin, Kitaura Miho
Subs: Oda Kanna (Hazuki Yuki, 75 mins), Moriya Kanna (Hagiwara Aimi, 83 mins), Nagasawa Yume (Hamamoto Marin, 83 mins)
Unused subs: Ueno Yukiko, Yoneyama Suzumi, Noichi Aya, Asano Miki
Booked: Hayashi Momo

Nittaidai Fields Yokohama:
Fukuta Mai, Matsunaga Saki, Haza Hisui, Oga Risako, Yamanaka Saori, Hirata Hikari, Shimada Chiaki (capt), Ito Kanako, Imai Yurina, Arakawa Eriko, Uemura Shoko
Subs: Mehara Rina (Uemura Shoko, 60 mins), Goto Ami (Shimada Chiaki, 69 mins), Kono Fuka (Arakawa Eriko, 90+2 mins)
Unused subs: Mizuguchi Mayu, Yamakawa Natsuki, Kanno Natsumi, Ibaraki Mitsuba
Scorers: Ito Kanako (36, 82 mins, pen)


NHK Spring Yokohama FC Seagulls  3 - 0  FC Kibikokusaidaigaku Charme
(Attendance: 590)

NHK Spring Yokohama FC Seagulls:
Arai Midori, Oshima Mizuki, Urata Kaho, Nakai Miku, Miyashita Nanami, Tachibana Rei, Tanaka Keiko, Kaga Koko, Yamamoto Emi (capt), Tanaka Yui, Shibata Manami
Subs: Shono Kanako (Tachibana Rei, 77 mins)
Unused subs: Deguchi Haruna, Yamamoto Kana, Yamana Maki, Iwaki Ayano, Yoshida Mizuki, Ishihara Ami
Scorers: Kaga Koko (43 mins, pen, 68 mins, pen), Shono Kanako (81 mins)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:
Fujita Suzuka, Henmi Momoko, Shannon McCarthy, Goya Eriko, Nishizono Yukino, Takatsuka Ayane (capt), Yoshida Nagisa, Sasaki Yuka, Sekiguchi Mayu, Ikejiri Mayu, Nemoto Rikako
Subs: Iriguchi Nanoka (Henmi Momoko, HT), Teresa Noyola (Yoshida Nagisa, 64 mins), Amano Asumi (Nemoto Rikako, 69 mins)
Unused subs: Asaumi Saki, Ogawa Yuka, Hasegawa Tomoka, Akatsu Yuri


AS Harima Albion  1 - 0  Orca Kamogawa FC
(Attendance: 432)

AS Harima Albion:
Kirihata Kotono, Minami Chiho, Nishiyama Emi, Fujimoto Madoka (capt), Fujisawa Marin, Katsurama Fumina, Koike Kokoro, Takeda Yuki, Torao Naomi, Chiba Sonoko, Uchida Misuzu
Subs: Numata Michiko (Chiba Sonoko, 61 mins), Shimizu Akane (Koike Kokoro, 66 mins), Imai Haruka (Takeda Yuki, 90 mins)
Unused subs: Kishi Hoshimi, Miyamoto Yuka, Park Sung Eun, Yamaguchi Saya,
Scorers: Uchida Misuzu (48 mins)

Orca Kamogawa FC:
Arima Shizuka, Takeda Arisa, Takahashi Nana (capt), Miyamoto Mao, Nakamura Mami, Urashima Risa, Matsunaga Yoshie, Matsunaga Tomoe, Nishio Manami, Hirano Rina, Nagaki Mariko
Subs: Okano Yuriko (Urashima Risa, 56 mins), Sato Eriko (Nishio Manami, 68 mins), Tsuchiya Yuzuki (Nagaki Mariko, 70 mins)
Unused subs: Kunika Shoko, Imai Sayuri, Ishii Yurina, Naruoka Marin


Cerezo Osaka Sakai Ladies  3 - 3  Sfida Setagaya FC
(Attendance: 109)

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Nishinaka Maho, Inoue Hina, Wakisaka Reina, Matsubara Yuna, Maegawa Miki, Nojima Sakura, Furusawa Rui, Hayashi Honoka (capt), Matsubara Shiho, Yakata Miyu, Takarada Saori
Subs: Morinaka Hina (Maegawa Miki, HT), Tsutsui Riko (Furusawa Rui, 75 mins), Kai Nazuki (Nojima Sakura, 90+2 mins)
Unused subs: Fukunaga Erika, Kitamura Nanami, Fujiwara Nodoka, Miyamoto Hikari
Scorers: Takarada Saori (4 mins), Nojima Sakura (26 mins), Yakata Miyu (56 mins)

Sfida Setagaya FC:
Ishino Himeka, Murakami Akane, Tanaka Mariko, Watanabe Mizuki, Kashiwabara Miu, Mori Hitomi, Usuda Haruka (capt), Nagata Maya, Ushiyama Nanae, Hanagiri Naomi, Nagasaki Akane
Subs: Toda Ayumi (Watanabe Mizuki, 60 mins), Yamamoto Naomi (Hanagiri Naomi, 75 mins)
Unused subs: Nagatani Konami, Shimada Ayako
Scorers: Hanagiri Naomi (49 mins), Nagasaki Akane (81 mins), Mori Hitomi (90+3 mins)
Booked: Mori Hitomi

Sunday, 10 September 2017

Nadeshiko League Division 1 Fourteenth Round

Mynavi Vegalta Sendai Ladies  0 - 4  INAC Kobe Leonessa
(Attendance: 1,346)

Mynavi Vegalta Sendai Ladies:
Brittany Cameron, Kakazu Asuka (capt), Kitahara Kana, Chiba Kozue, Manya Miho, Katrina Gorry, Kishikawa Natsuki, Sasaki Mayu, Sasaki Miwa, Yasumoto Sawako, Caitlin Foord
Subs: Ono Hitomi (Sasaki Miwa, HT), Hamada Haruka (Sasaki Mayu, HT), Sakai Yuki (Yasumoto Sawako, 81 mins)
Unused subs: Saito Ayaka, Mihashi Mana, Nishikawa Asuka, Honda Yuka

INAC Kobe Leonessa:
Takenaka Rei, Takase Megumi (capt), Miyake Shiori, Moriya Miyabi, Sameshima Aya, Sugita Hina, Nakajima Emi, Ito Miki, Fukuta Yui, Masuya Rika, Nakada Ayu
Subs: Ohno Shinobu (Nakada Ayu, 60 mins), Michigami Ayaka (Ito Miki, 79 mins), Iwabuchi Mana (Fukuta Yui, 84 mins)
Unused subs: Fukumoto Miho, Tanaka Asuna, Choi Yeseul
Scorers: Takase Megumi (19 mins), Sugita Hina (40 mins), Fukuta Yui (42 mins), Michigami Ayaka (90+2 mins)
Booked: Michigami Ayaka


Iga FC Kunoichi  0 - 0  AC Nagano Parceiro Ladies
(Attendance: 776)

Iga FC Kunoichi:
Kuno Fubuki, Miyasako Tamami, Hatanaka Miyuka, Ohashi Mio, Hashimoto Shoko, Okubo Mai, Fukumaru Tomoko, Yoshitake Manami, Sugita Ami (capt), Yamazaki Nao, Haji Madoka
Subs: Sato Kaede (Miyasako Tamami, HT), Takahashi Haruka (Yoshitake Manami, 59 mins), Ogawa Shiho (Yamazaki Nao, 72 mins)
Unused subs: Isashi Kaede, Takeshima Kanako, Sakuma Kotori, Ono Midori

AC Nagano Parceiro Ladies:
Mochizuki Arisa, Yajima Yuki, Sakamoto Riho (capt), Goshima Kyoka, Koizumi Rena, Kunisawa Shino, Saito Akane, Kanda Wakaho, Yamazaki Marumi, Tomari Shiho, Nakano Manami
Subs: Fujimura Mayu (Yamazaki Marumi, 66 mins)
Unused subs: Ikegaya Natsumi, Kinoshita Shiori, Omiya Reona, Kodama Keiko, Noguchi Ayaka, Uchiyama Tomoyo


Nojima Stella Kanagawa Sagamihara  1 - 2  Nippon TV Beleza
(Attendance: 730)

Nojima Stella Kanagawa Sagamihara:
Tajiri Yumi, Usui Rie, Kunitake Aimi, Nagasawa Madoka, Hirano Yuka, Takagi Hikari, Oyama Saki (capt), Tanaka Yoko, Ishida Minami, Minamino Arisa, Kawashima Haruna
Subs: Michelle Pao (Kawashima Haruna, 61 mins), Yoshimi Natsuki (Usui Rie, 72 mins)
Unused subs: Kai Sorami, Korekawa Yurie, Kitakata Sae, Kudo Asami, Gonno Takako
Scorers: Hirano Yuka (63 mins)

Nippon TV Beleza:
Yamashita Ayaka, Miyagawa Asato, Iwashimizu Azusa (capt), Shimizu Risa, Doko Mayo, Nakasato Yu, Sakaguchi Mizuho, Sumida Rin, Momiki Yuka, Hasegawa Yui, Tanaka Mina
Subs: Ueki Riko (Tanaka Mina, 61 mins), Uetsuji Yumi (Hasegawa Yui, 78 mins)
Unused subs: Nishimura Kiyoka, Miura Narumi
Scorers: Tanaka Mina (53 mins), Hasegawa Yui (70 mins)


Chifure AS Elfen Saitama  2 - 3  Urawa Red Diamonds Ladies
(Attendance: 1,211)

Chifure AS Elfen Saitama:
Asano Natsumi, Azami Rie, Matsuoka Sayuri, Ninoshka Rabsatt-Smith, Nara Misaki, Jaclyn Sawicki, Nishizawa Hinano, Nakano Rino (capt), Takano Saki, Takahashi Saori, Suzuki Kaoruko
Subs: Matsukubo Akari (Nishizawa Hinano, HT), Nakamura Yushika (Jaclyn Sawicki, 63 mins), Sugihara Haruna (Takahashi Saori, 86 mins)
Unused subs: Takahashi Asami, Nunoyama Misato, Yoshitani Akane, Sato Fuka, 0, 0, 0
Scorers: Takano Saki (27 mins, pen), Takahashi Saori (82 mins)

Urawa Red Diamonds Ladies:
Ikeda Sakiko, Kurishima Akari, Osafune Kana, Kohata Shiho, Kitagawa Hikaru, Shibata Hanae (capt), Ikadai Risa, Naomoto Hikaru, Shiokoshi Yuzuho, Kira Chinatsu, Sugasawa Yuika
Subs: Ando Kozue (Kira Chinatsu, 72 mins), Kato Chika (Shiokoshi Yuzuho, 86 mins)
Unused subs: Matsumoto Mamiko, Nagashima Hikari, Mitani Sayaka, Yamamori Anna, Shiraki Akari
Scorers: Ikadai Risa (18, 44 mins), Naomoto Hikaru (29 mins)


Albirex Niigata Ladies  5 - 1  JEF United Ichihara Chiba Ladies
(Attendance: 741)

Albirex Niigata Ladies:
Fukumura Kanae, Obara Yuria, Kubota Mayu, Nakamura Kaede (capt), Watanabe Ayaka, Saeki Aya, Kamionobe Megumi, Sakaguchi Moeno, Sonoda Mizuki, Oishi Sayaka, Kawasaki Saya
Subs: Kojima Miku (Sonoda Mizuki, 76 mins), Kosuda Rina (Sakaguchi Moeno, 79 mins), Yamaya Ruka (Kawasaki Saya, 90+1 mins)
Unused subs: Takahashi Tomoko, Takamura Chisato
Scorers: Sakaguchi Moeno (12, 78 mins), Saeki Aya (46 mins), Kawasaki Saya (60 mins), Watanabe Ayaka (90+1 mins)

JEF United Ichihara Chiba Ladies:

Nemoto Mio, Wakabayashi Minori, Sakuramoto Naoko, Nishikawa Ayaka, Ueno Saki (capt), Chino Shoko, Setoguchi Kozue, Isokane Midori, Fukasawa Risa, Hayashi Kanae, Narumiya Yui
Subs: Anzai Yuka (Hayashi Kanae, 59 mins), Kamogawa Miho (Wakabayashi Minori, 67 mins), Oya Madoka (Chino Shoko, 83 mins)
Unused subs: Funada Mayu, Sone Nanami, Yokoyama Ai
Scorers: Fukasawa Risa (3 mins)

Nadeshiko League Division 2 Fourteenth Round

AS Harima Albion  0 - 0  Okayama Yunogo Belle
(Attendance: 323)

AS Harima Albion:
Kirihata Kotono, Minami Chiho, Nishiyama Emi, Fujimoto Madoka (capt), Fujisawa Marin, Katsurama Fumina, Takeda Yuki, Koike Kokoro, Chiba Sonoko, Torao Naomi, Uchida Misuzu
Subs: Numata Michiko (Chiba Sonoko, HT), Yamaguchi Saya (Katsurama Fumina, 83 mins), Imai Haruka (Koike Kokoro, 90+2 mins)
Unused subs: Kishi Hoshimi, Miyamoto Yuka, Shimizu Akane, Park Sung Eun

Okayama Yunogo Belle:

Miki Yoshimi, Yoshimura Midori, Saito Natsumi, Hayashi Momo, Shimamura Kumiko, Hazuki Yuki, Kameoka Natsumi (capt), Kitano Rie, Kiryu Nanase, Hamamoto Marin, Oda Kanna
Subs: Nagasawa Yume (Kiryu Nanase, 63 mins), Sugiyama Takako (Hamamoto Marin, 82 mins)
Unused subs: Ueno Yukiko, Moriya Kanna, Yoneyama Suzumi, Hagiwara Aimi, Kishino Sana


FC Kibikokusaidaigaku Charme  3 - 2  Konomiya Speranza Osaka Takatsuki
(Attendance: 312)

FC Kibikokusaidaigaku Charme:Fujita Suzuka, Shannon McCarthy, Goya Eriko, Nishizono Yukino, Yoshida Nagisa, Takatsuka Ayane (capt), Sasaki Yuka, Sekiguchi Mayu, Ikejiri Mayu, Nemoto Rikako, Ishikawa Suzuka
Subs: Iriguchi Nanoka (Ishikawa Suzuka, HT), Fujiwara Mana (Nemoto Rikako, 60 mins), Henmi Momoko (Yoshida Nagisa, 86 mins)
Unused subs: Matsuba Aiko, Akatsu Yuri, Hasegawa Tomoka, Teresa Noyola
Scorers: Nemoto Rikako (24 mins), Ikejiri Mayu (48 mins), Takatsuka Ayane (56 mins)

Konomiya Speranza Osaka Takatsuki:
Ishikawa Yuu (capt), Tessa Andujar, Oshima Kaho, Takeuchi Nozomi, Nishimura Shizuru, Machida Akari, Sakanaka Mio, Tajima Mitsuyo, Saito Toshiko, Kurakazu Shiho, Taniguchi Konomi
Subs: Shun Akane (Oshima Kaho, HT), Brittany Ambrose (Machida Akari, 77 mins), Kamiya Narumi (Sakanaka Mio, 77 mins)
Unused subs: Arikura Yuika, Ichino Natsuki, Hanabusa Misa, Uemura Nanami
Scorers: Taniguchi Konomi (9, 43 mins)


Nittaidai Fields Yokohama  0 - 1  Cerezo Osaka Sakai Ladies
(Attendance: 360)

Nittaidai Fields Yokohama:
Fukuta Mai, Sakurai Mayuka, Oga Risako, Haza Hisui, Yamanaka Saori, Hirata Hikari, Ito Kanako, Shimada Chiaki (capt), Imai Yurina, Uemura Shoko, Mehara Rina
Subs: Goto Ami (Imai Yurina, 62 mins), Kono Fuka (Mehara Rina, 66 mins)
Unused subs: Morita Yukari, Hirano Satoko, Matsunaga Saki, Ishii Chiharu, Arakawa Eriko

Cerezo Osaka Sakai Ladies:
Nishinaka Maho, Inoue Hina, Wakisaka Reina, Matsubara Yuna, Morinaka Hina, Nojima Sakura, Furusawa Rui, Hayashi Honoka (capt), Matsubara Shiho, Yakata Miyu, Takarada Saori
Subs: Maegawa Miki (Morinaka Hina, 55 mins), Tsutsui Riko (Furusawa Rui, 66 mins), Lee Songa (Yakata Miyu, 87 mins)
Unused subs: Fukunaga Erika, Fujiwara Nodoka, Miyamoto Hikari, Matsumoto Hono
Scorers: Hayashi Honoka (6 mins)


Sfida Setagaya FC  1 - 1  Ehime FC Ladies
(Attendance: 1,815)

Sfida Setagaya FC:
Ishino Himeka, Hara Shiho, Murakami Akane, Watanabe Mizuki, Kashiwabara Miu, Hanagiri Naomi, Nagata Maya (capt), Shimada Ayako, Kanno Towa, Mori Hitomi, Yamamoto Naomi
Subs: Allison Kagawa (Shimada Ayako, 67 mins), Suda Ayaka (Kanno Towa, 79 mins), Ito Chiume (Yamamoto Naomi, 87 mins)
Unused subs: Nagatani Konami, Toda Ayumi, Kubo Ayano
Scorers: Mori Hitomi (50 mins)
Booked: Hanagiri Naomi

Ehime FC Ladies:
Mita Isayo, Nishimura Nozomi, Watai Shiori, Sato Hikari, Kariya Maiko, Nishigawa Sayumi (capt), Kamata Ran, Yamashiro Miyuki, Oya Ayumi, Akune Mana, Ueno Mami
Subs: Sakurai Yuika (Kamata Ran, 55 mins), Muramatsu Mafuyu (Watai Shiori, 85 mins)
Unused subs: Nakamura Saki, Mukaidani Ayaka, Iwamoto Yuka
Scorers: Akune Mana (61 mins)


Orca Kamogawa FC  2 - 1  NHK Spring Yokohama FC Seagulls
(Attendance: 576)

Orca Kamogawa FC:
Arima Shizuka, Takeda Arisa, Takahashi Nana (capt), Kobayashi Erina, Nakamura Mami, Urashima Risa, Matsunaga Yoshie, Matsunaga Tomoe, Nishio Manami, Hirano Rina, Nagaki Mariko
Subs: Okano Yuriko (Nagaki Mariko, 70 mins), Ishii Yurina (Nakamura Mami, 81 mins), Tsuchiya Yuzuki (Hirano Rina, 83 mins)
Unused subs: Kunika Shoko, Miyamoto Mao, Naruoka Marin, Sato Eriko
Scorers: Takeda Arisa (16 mins), Urashima Risa (47 mins)

NHK Spring Yokohama FC Seagulls:
Arai Midori, Oshima Mizuki, Urata Kaho, Nakai Miku, Miyashita Nanami, Tachibana Rei, Tanaka Keiko, Kaga Koko, Yamamoto Emi (capt), Tanaka Yui, Shibata Manami
Subs: Shono Kanako (Tachibana Rei, HT), Iwaki Ayano (Tanaka Yui, 66 mins), Yoshida Mizuki (Shibata Manami, 83 mins)
Unused subs: Deguchi Haruna, Yamamoto Kana, Yamana Maki, Ishihara Ami
Scorers: Yoshida Mizuki (88 mins)